Mobile World Congress 2011: водещи промени и тенденции

Pinterest LinkedIn +

Средата на февруари отмина и както всяка година, това е времето, в което технологичната общественост осъзнава случилото се на изложението Mobile World Congress в Барселона. Събитията в столицата на Каталуния отправят ясно послание към всички и определят посоката на развитие на световния телекомуникационен пазар.

Наред с многото представени технологични продукти и безброй водещи иновации, Mobile World Congress 2011 показва и тенденциите, които ще доминират на пазара в следващите месеци.

Социалните мрежи все по-достъпни

На Mobile World Congress 2011 ясно пролича тенденцията, че смартфоните и всички социални мрежи начело с Twitter и Facebook здраво са си стиснали ръцете и вървят заедно напред. Като че ли няма нищо по-естествено от това човек да използва социалната мрежа именно през мобилния си телефон и в бъдеще това ще става все по-често срещана гледка.

Особено след появата на първите брандирани Facebook телефони от HTC. Моделите Salsa и ChaCha имат специален Facebook бутон, с който директно може да се сподели всичко. В подкрепа на това, в рамките на Mobile World Congress 2011 с изявление, макар и от дистанция, не пропусна да се включи и Марк Зукърбърг, който обяви, че трябва да очакваме още много телефони с Facebook.



Android доминира сред смартфоните

Причините за този факт са доста, но на Mobile World Congress 2011 стана ясно, че операционната система на Google оттук насетне се превръща в наистина доминираща сред всички смартфони, таблети и умни устройства. Подходът на нейните разработчици е довел производителите на хардуер до много лесен избор – отворения и неограничен Android. Към него посягат вече все по-често както големите играчи, така и много по-малки, които се опитват тепърва да наложат продуктите си на мобилната сцена.

Самата операционна система имаше обособен огромен щанд на Mobile World Congress 2011, който бе и един от най-посещаваните. На него се извършваха различни демонстрации на новата версия на операционната система - Honeycomb.



Процесорите все по-мощни

Надпреварата в процесорите при смартфоните малко по малко ще започне да прилича на тази при компютрите. Скоростите може би няма да растат с подобни темпове, но от NVIDIA представиха първите четириядрени процесори. След Tegra 2, следващият проект на компанията се казва Kal-El, който ще е около 5 пъти по-производителен и ще има 12-ядрен графичен чип GeForce.

Nokia заложи на Microsoft

Дни преди Mobile World Congress 2011 се състоя едно уникално по мащаба си събитие – обявяването на сътрудничеството между Nokia, чиято операционна система Symbian засега държи първенството по популярност, и софтуерния гигант Microsoft, който до момента по-скоро се явяваше техен конкурент.

Оттук нататък двете компании ще работят заедно, но първите плодове на тяхното сътрудничество ще станат факт най-рано след края на лятото. Решението на Nokia, по думите на ръководните фактори в компанията, няма да им попречи на продължат да инвестират в Symbian, но всички очакват приоритетен, разбира се, да бъде Windows, още повече, че само финландците ще могат да прилагат промени в операционната система - нещо, което е забранено за другите компании, ползващи продукта на Microsoft.  



3D скача в телефона

Само за няколко години триизмерната технология скочи от киното в телевизора, а от 2011-а вече ще стане част и от мобилните телефони. Както и се предполагаше, LG показа първите подобни устройства на пазара, които не само могат да възпроизвеждат, но и да записват съдържание, а в рамките на Mobile World Congress 2011 бе обявен и договорът им с YouТube, където в специален канал ще се качват всички 3D филми.

Няма начин в следващите месеци да не видим и други подобни устройства, които да покорят нови върхове в триизмерното поприще. И докато тук говорим за продукт, който вече е на пазара, на щанда си DoCoMo показаха концепция за 4D дисплей, който може да комуникира с потребителя и физически. Благодарение на специална магнитна технология, определени елементи от картината буквално излизат извън рамките на екрана и дори могат да ви побутнат по ръката, да ви дръпнат или насочат.



Таблети, таблети, таблети

Ако преди година имаше само iPad, то вече пред потребителя стои чудовищно богат избор от таблети, а след CES и MWC 2011 бройката им нарасна лавинообразно. Малки, големи, с Android, Windows или друга операционна система, всички големи компании показаха по нещо. Дори HTC и Blackberry, за да не закъснеят спрямо останалите, показаха устройства, които обаче още не са напълно готови и пазарът ще види след няколко месеца.

Геймърите получиха своето

След повече от година на спекулации геймърите най-накрая получиха своя гейм-смартфон. Sony Ericsson PlayStation или Xperia Play, както официално се нарича телефонът, ще се опита да проправи за втори път след N-Gage на Nokia диря в света на смартфоните.



Водещите иновации

Те са навсякъде. Софтуерните разработчици се надпреварват в създаването на всевъзможни приложения за различните платформи. Иновации има сред всичко, свързано с технологията в джоба ни. По-добри камери, по-бързи процесори, умни машини, нови начини на зареждане на устройствата и още какво ли не – неща, за които тепърва предстои да говорим, неща които тепърва предстои да се случат.

MWC става все по-значимо събитие

Няма спор, че говорейки за събития в телекомуникационните технологии, няма по-значимо събитие от Mobile World Congress. Но за разлика от 2010-а, която премина в сянката на кризата, то през 2011 година изложението определено подобри всички рекорди. Тази година в Барселона бе отчетена рекордна посещаемост от повече от 60 000 човека от 200 страни, което e с цели 20% повече от 2010 година.

В програмата, съпътстваща събитието, участваха шефовете на някои от най-големите компании като AT&T, China Mobile, Cisco Systems, Ericsson, Google, HTC, Intel, Microsoft, Nokia, NTT DoCoMo, Qualcomm, Research In Motion (RIM), SoftBank, Twitter, Vodafone, Wholesale Applications Community (WAC), WPP и Yahoo!

Сподели.