Пъстрите приказни герои и декори, зад които шестте букви на Google са се скрили на 18 декември 2012 г. повече от обикновено при "вграждането" им в Doodle, илюстрират историята от приказката "Лешникотрошачката" от Хофман и по-точно балета на великия руски композитор П. И. Чайковски, базиран на нея. Повод за това е 120-годишнината от премиерата на "Лешникотрошачката" на театрална сцена.
Пьотр Илич Чайковски композира "Лешникотрошачката" през 1891-1892 г. Премиерното представление на балета се състои на 18 декември 1892 г. в театър "Мариински" в Санкт Петербург. Същевременно се поставя и операта му "Йоланта", която обаче не се радва на голям успех. Главните роли в него изпълняват Станислава Белинска, Лидия Рубцова и Василий Стуколкин.
До първото поставяне на "Лешникотрошачката" извън Русия минават повече от 40 години, а до времето, когато балетът става изключително популярен в цял свят – близо 70. Още след премиерата на балета през 1892 г. обаче Чайковски създава 20-минутна сюита по музикални откъси от него, която незабавно постига успех.
Либретото на "Лешникотрошачката" е написано по приказката "Лешникотрошачката и царят на мишките" на немския писател, композитор, диригент, музикален критик и художник Ернст Теодор Амадеус Хофман и по-точно по нейната адаптация от Александър Дюма-баща. Хореографията на балета е дело на Мариус Петипа, с когото Чайковски си сътрудничи и по "Спящата красавица", и Лев Иванов.
Днес балетът се изпълнява непрекъснато от десетки балетни театри в цял свят и най-вече в САЩ по Коледа, а музиката от него, включваща множество перкусионни инструменти, сред които звънливата челеста, е сред най-разпознаваемите от любителите на класическата музика.