Иконата е уникален паметник на православната иконография. В Православната църква вече няма такова творение. Иконата „Благословен е домакинът на небесния цар“ съчетава свещен образ и историческа картина. Съдържанието му е свързано с радостта от спечелената победа, срещата на победителите, възпоменанието на падналите в битка. Действието се развива както на земята, така и на небето.
Историята на появата на иконата
Иконата е рисувана по заповед на Иван Грозни в памет и за прославяне на Казанската му кампания през 1552 г. Това била последната (пета поред от 1460 г.) Казанска кампания, която завършила епоса на укрепване на източните граници на Московското княжество. В резултат на успешната обсада Казан пада, Казанското ханство престава да съществува и става част от руските земи. Укрепването на руското княжество на Средна Волга отваря търговски пътища по цялата дължина на реката и дава възможност да се победи и анексира Астраханското ханство (1556 г.).
Сюжет и значение
Идеята на сюжета е предложена от митрополит Макарий. Той вярваше (и изрази това в писмо до руската армия), че войната с татарите е борба за православието и че войниците, паднали в битката, ще станат като християнски мъченици. В изображението има няколко акцента, взаимовръзката между които дава последователна сюжетна линия. В десния ъгъл на картината можете да видите горящ град, в левия - Небесният град с фигурите на седналата Дева Мария с Младенеца Исус на ръце. В централната част има три колони от конски фута, движещи се в посока към Небесните покровители.
Иконата отразява победоносното завръщане на руската армия след превземането на Казан през 1552 година. Горящият град е Казан. Небесният Йерусалим се отъждествява с Москва. Небесният Йерусалим е изобразен на планина, под сянката на червена палатка и заобиколен от червени и зелени кръгове, отворени на едно място. Това е входната точка към Небесния Йерусалим за разходката на кон. Божественото Младенеца раздава на ангелите мъченическите корони за войниците. Около палатката, като символ на райската градина, са изобразени дървета с плодове. Извън Небесния град няма плодове по дърветата, което означава, че те растат на земята.
Къде се съхранява днес?
Иконата е поставена в катедралата „Успение Богородично”, в специален калъф за икони, до мястото на царската молитва. В началото на 20-ти век тя е преместена в световната камара. През 1919 г. той е конфискуван и прехвърлен в Държавната Третяковска галерия, където се намира в момента.
Източник: bulgaria24.tv