Ex Machina е режисьорският дебют на британския сценарист Алекс Гарланд и е от онези гениални ленти, които лесно биха били пропуснати сред морето от блокбъстъри и нискобюджетни хоръри, които заливат киносалоните.
Лентата се фокусира върху проблема за бъдещето на човечеството и влиянието на изкуствения интелект в него. И стига до извода, че определено има от какво да се страхуваме, както смятат много учени, фантасти, а и самият Гарланд.
Сюжетът на Ex Machina проследява пътуването на млад програмист (Донал Глийсън), който спечелва среща със своя шеф - компютърен гений (Оскар Айзък), който е начело на най-голямата търсачка в света. В имението му той, стажантът, има привилегията да тества първия робот с изкуствен интелект, който отшелникът е конструирал в уединението и спокойствието на планината.
Откъдето и да започнем, можем да признаем на Алекс Гарланд едно - сътворил е един от най-красивите и в същото време провокиращи мисълта филми на 2015 г. Точно каквото е и творението на тек-гуруто Нейтън - главната звезда на филма - Ейва.
Всичко в лентата е толкова изпипано и полирано, че носи чувството за студена перфектност. Пресметната красота, изразяваща се изцяло в нули и единици, която все пак грабва вниманието ни и е трудно да се измъкнем от хватката й.
Впечатляващи са уменията, които режисьорът показва, особено като се има предвид, че това е дебютът му. Личи си, че всеки кадър е добре обмислен като позициониране и дължина. Резултатът е напрегнат трилър, който хваща зрителя за гърлото и не го пуска до самия му край. Историята поддържа интереса и с няколко очаквани обрата.
Техническата и сюжетна част на филма са почти без забележки и ако бяхме педанти, можеше да потърсим сламка, за която да се хванем, но в случая това е безсмислено.
Такъв е и случаят с актьорския състав на филма. В него се открояват три имена, за които ще чуваме все повече и повече - Оскар Айзък, Алиша Викандер и Донал Глийсън.
Алиша е в роля, която излъчва нежност и изящество, но едновременно с това крещи от сексапил, предателство, омраза… Ейва е точно този изкуствен интелект, от който трябва да се страхуваме. Защото именно тя и други подобни на нея могат да превърнат в реалност ужасяващото предупреждение на Стивън Хокинг, че човечеството е обречено на гибел, ако продължи да дълбае в дебрите на роботиката.
Мъжкото дуо също е фантастично. Глийсън и Айзък имат неоспорима химия помежду си и е трудно да си изберем любимец (последният може би ще спечели заради култовата си танцова сцена с британската актриса от японски произход Соноя Мицуно), което ни радва още повече, тъй като те си партнират и в новата трилогия Star Wars (Междузвездни войни).
Avtora.com: Очакваме вашите коментари под статията за този филм!
Като теглим чертата, бихме определили Ex Machina като един интересен и вълнуващ sci-fi трилър. Задължителен за феновете на жанра, както и достоен за вниманието на всички останали. Той е тих, напрегнат, но в същото време ни удря в лицата с посланията, които носи. Безспорен фаворит за най-добър филм на 2015 г.