De Phazz е джаз група, създадена от немския продуцент Pit Baumgartner. През годините музикантите в групата се сменят умишлено, но за поредния си концерт в България те пристигнаха в оригиналния си състав.
De Phazz свирят пред българска публика не за първи път, но специално за Avtora.com споделиха, че не са устояли на предложението да вземат участие и във фестивала Spirit of Burgas, защото освен музиканти си остават и фенове, които също искат да чуят групите от програмата.
Веднага след концерта си Pat Appleton и Karl Frierson дадоха интервю за Avtora.com.
.: Здравейте, хареса ли ви концертът тази вечер?
Karl Frierson: Да, много. Разликата от предишните ни концерти тук е Черно море. Някои от нас са черни, така че с Черно море си паснахме много добре.
Pat Appleton: Феновете бяха страхотни както винаги – знаеха всички текстове. Вчера бяхме на концерта на Faith no More тук и видяхме, че публиката си беше написала домашното – знаеха всички песни. Чудехме се дали и на нашия концерт ще е така и наистина се зарадвахме, като ги чухме да пеят всички наши песни. Хубаво е да видим, че хората тук са отворени към различни стилове.
Аз не смятам, че е добре фестивалите да бъдат само строго профилирани – само джаз, само рок. Точно затова е хубаво, че Spirit of Burgas обединява различни сцени – тук всичко е възможно. Срещнахме различни хора, радвам се, че всички можем да смесим емоциите си и да се забавляваме.
Снимка: Avtora.com
.: Точно това води всички тези фенове тук - могат да чуят както любимата си музика, така и нещо ново, което да ги обедини с други фенове пред различните сцени.
Karl Frierson: Да, важно е не толкова като какъв се определяш, а как приемаш музиката. Тук видяхме хора, които слушат музика със сърцето си и от там идваха всички техни реакции. За съжаление в момента повечето хора, които слушат музика, го правят най-вече с очите си. Те си казват примерно: "Платил съм 100 евро за билет, очаквам тази група да повдигне духа ми на всяка цена, после да си изпия мартинито и да си ходя вкъщи”. Ние не си падаме по подобни настроения. Искаме да преживяваме с цялото си същество цялата еуфория от това да пеем на подобен фестивал и да бъдем сред публиката.
Pat Appleton: Беше ли вчера на Faith no more?
.: Да.
Pat Appleton: Видя ли как Майк Патън яхна една от камерите? Беше много неочаквано, дори се майтапехме, че ако я счупи, ще се разправяме с него, защото тази камера ще трябва и за нашия концерт. Иначе е страхотно момче...
Karl Frierson: Всъщност тя искаше той да прави секс с нея, не да се опитва с камерата, за това е толкова впечатлена.
Pat Appleton: Да, но той не ме видя.
Снимка: Avtora.com
.: Кога можем да очакваме нов албум от вас?
Karl Frierson: Април-май следващата година ще е готов новият ни албум, но издателите ни ще ни убият, ако ти кажем повече подробности. Всъщност това, което правим сега, е да се съсредоточим върху ъндърграунда. Бяхме тръгнали към комерсиализиране, но после се замислихме – ние за там ли сме? Решихме, че трябва да се върнем своеобразно към корените си и да си останем в т. нар. ъндърграунд.
.: Не ви харесаха правилата на шоубизнеса ли?
Pat Appleton: Имаш ли достатъчно време? Защото това е една от любимите ни теми и можем много да говорим с часове за това.
Karl Frierson: Колкото по-известен ставаш, толкова повече правиш бизнес, а не музика. Това беше причината да се опитаме да избягаме от комерсиализацията. Не искаме да бъдем като тези музиканти, които губят контакта с музиката, губят вдъхновенията си. Ние никога няма да забравим от къде сме тръгнали и сме искрени към феновете и музиката си.
Pat Appleton: Това ни носи повече удовлетворение, а и по този начин се забавляваме много – и в студиото, и на концертите. Хората усещат това – на концертите ни винаги идват хора със сърца. Проблемът на музикалната индустрия е, че грешно таргетира продукта и всъщност не знае кои са хората, които слушат музика. Винаги продуктите се насочват към младите хора, като идеята е, че те могат да купуват. Но това не е точно – младите хора нямат време, не купуват, а крадат музика от интернет. Така че ако музикалната индустрия спре да разделя хората и насочи продуктите си към всички хора, може би ще бъде по-поносимо на пазара. Убедили сме се в това на концертите си и искаме да благодарим на всички хора, които виждаме.
Снимка: Avtora.com
.: Какво е вашето послание към тях?
Karl Frierson: Обичайте се и слушайте музика. А ако ви харесва – купувайте я. Това е нещо като инвестиция. Ако строиш къща и я построиш прекалено бързо, на природата това няма да й хареса и резултатът ще е временен. Ако я построиш със сърцето си, ще ти отнеме повече време. Затова инвестирайте в музиката бавно, сигурно и последователно – дори и само внимание.
Pat Appleton: Уважавайте изкуството. Слушайте музика със сърцата си.
За Avtora.com интервюто взе Елена Георгиева