На 10 август отбелязваме Световния ден на мързела, въпреки че според нас той би трябвало да се чества всеки ден. На тази дата поне можем със сериозно оправдание да аргументираме своето нежелание да станем от кревата или пък да си направим сандвич съвсем сами (о,ужас!).
За да ви позабавляваме днес, ще споделим пет факта, свързани с днешния свещен ден.
Не е ясно кой е измислил Световния ден на мързела, но той е споменат за първи път през 2001 г.
Днешният празник е абсолютна мистерия, но ние не се оплакваме. Впрочем през 2001 г. писателят Дейвид Плоц отбелязва в есе, че трябва да се отървем от целия август, защото това е единственият месец без истински празник.
"Седмица на аеродинамичната оценка, Национална седмица на религиозния софтуер и още много такива принадлежат на август", пише той.
Мързелът е признак на висок интелект
Изследване от 2015 г. на учени от Флорида сочи, че мързелът върви ръка за ръка с високата интелигентност. Според получените данни хората с висок коефициент на интелигентност обикновено не се отегчават лесно, но се интересуват повече от мисловни, отколкото от физически дейности.
В крайна сметка всички търсим лесния начин
През 2015 г. изследователи от университета "Саймън Фрейзър" в Канада изследваха навиците на девет доброволци, които носели скоби за краката, за да направят обичайния модел на ходене по-напрегнат. Оказва се, че на хората са им нужни само няколко минути, за да разберат как да променят моделите си, така че да улеснят ходенето си. Ето че намираме лесното дори и подсъзнателно.
И още − според проучване от Кралския колеж в Лондон от 2017 г., най-лесният начин да се постигне нещо винаги ще изглежда по-привлекателен.
Английският булдог се счита за една от най-мързеливите породи кучета
Не само хората имат страст към мързела. В списъка с най-податливите на леност животни първото място заема английският булдог.
В САЩ живеят едни от най-мързеливите хора в света
През юли Станфордският университет публикува проучване, според което американците са едни от най-мързеливите хора в света. Данните са събрани в няколко аспекта от живота. Така например хората в Хонг Конг праят 6 880 крачки на ден, докато по този показател Индонезия е на последно място със средно по 3 513. В САЩ средната стойност е била 4 774 стъпки на ден.