„Тибетска книга на мъртвите за начинаещи“, Лама Лхананг Ринпоче, Морди Ливайн

Pinterest LinkedIn +

Тибетска книга на мъртвите е една от най-значимите книги на тибетския будизъм. Тя съдържа текст с напътствия към човека, напускащ този свят, които го подготвят за преживяванията по време на бардо – състоянието между живота и смъртта. Според будистите в момента на смъртта се освобождава огромно количество енергия и тогава имаме шанса да излезем от цикъла на безкрайните прераждания и да постигнем пълно освобождение. Смъртта е последната брънка от безкрайната поредица завършеци, които преживяваме в този живот. А след всеки край идва ново начало.

Тибетска книга на мъртвите за начинаещи е сбито и изчерпателно въведение към класическата творба. Тя разяснява трудните за съвременния човек понятия, заложени в Тибетска книга на мъртвите, и ни показва как да живеем с повече радост и да подхождаме към смъртта с повече лекота.

Авторите лама Лхананг Ринпоче и Морди Ливайн разглеждат кармата, преходността, бардо (или „междинните състояния“) и какво се случва след смъртта, като споделят достъпни практики и прозрения за култивиране на мъдрост и състрадание.

 

128 с., мека корица, 15 лв.

 

Откъс

 

Практикувайте развиване на мъдрост: медитация с наблюдение

Ако искаш да направиш ябълков пай от нищо, първо трябва да изобретиш Вселената.

Карл Сейгън, космолог

С помощта на аналитичната медитация можем да развием мъдрост, която ще ни помогне да проумеем „празнотата на всички явления“ и реалността на собствения ни Аз.

Фразата „празнотата на всички явления“ означава, че реалността ни постоянно се променя. Нищо не е вечно и неизменно.

Когато разберем, че всичко е в процес на постоянна промяна, ще ни бъде по-лесно да престанем да се вкопчваме в нещата, които смятаме за сигурни и постоянни – хора, места и преживявания.

Защото именно вкопчването е причината за нашето страдание.

Ние обичайно смятаме и собствения си Аз за нещо трайно и неизменно. Но този начин на мислене ни пречи да бъдем гъвкави и да гледаме на другите и на себе си непредубедено и без осъждане.

Представата ни за това кои сме, или нашата самоидентичност, е доста фиксирана. Тя се развива и затвърждава от историите, които сами разказваме за себе си или за това, което смятаме, че сме. И когато се случи нещо, което застрашава да разруши тази представа, ние се дразним и ядосваме или се плашим.

Но щом свикнем с идеята, че и самите ние сме в процес на постоянна промяна и нашият Аз не е константа, ставаме по-гъвкави в очакванията и представите си за другите, за самите нас и за различните ситуации. Започваме да проявяваме повече разбиране към хората и това, което се случва около нас.

ОСЪЗНАВАНЕ НА ПРАЗНОТАТА И ВРЪЗКАТА

Седнете спокойно със затворени или полуотворени очи и в продължение на няколко минути наблюдавайте как вдишвате и издишвате.

Дишайте естествено, без да се напрягате.

Просто наблюдавайте как дъхът съвсем естествено преминава през ноздрите ви.

Ако усетите, че се разсейвате от някакви мисли или звуци, няма проблем – просто отново се фокусирайте върху дишането си.

Визуализирайте в ума си една маса.

Наименованието на това, което си представяте, е „маса“.

Тази маса е направена от няколко части – плот, крака, лепило, пирони и лак.

Краката и плотът са направени от дървен материал, отсечен от дърво. Преди да бъде отсечено, дървото е пораснало благодарение на различни променливи като слънчева светлина, семе, дъжд, почва, вятър и др.

Преди да порасне, дървото е било семе от друго дърво, което на свой ред е пораснало от семе на друго дърво.

А какво да кажем за пироните или лака? Те всъщност са резултат от труда на хора и компании, боравещи с различни инструменти и компоненти.

А хората, създаващи различните компоненти, са деца на своите родители, които на свой ред са деца на хора, живели преди тях.

Сега вече виждаме, че всичко около нас – всички явления – е резултат от нещо, което го предшества, а то е резултат на друго нещо и така е от незапомнени времена.

Следващия път си представете друго нещо, място или човек и приложете към него същата логика. По същия начин можете да анализирате произхода на всяко нещо около вас.

Когато се разхождате из дома или работата си, забележете как всяко нещо е лишено от изначално съществуване. Всяко нещо си има име, но то обозначава само неговото временно съществуване.

 

Дзен учителят Норман Фишър казва:

В крайна сметка всичко е просто обозначение – нещата ги има като име и идея, но иначе не съществуват по начина, по който ние си представяме.

В този ред на мисли ние откриваме единствено връзка, но не и неща, които са свързани… Самото съвършенство на връзката – без дупки или възли, безбрежна свързаност във всички посоки – прави всичко празно. Може да се каже, че всичко е празно и свързано или празно, защото е свързано. Празнотата е връзка.

Книгата „Тибетска книга на мъртвите за начинаещи“, от Лама Лхананг Ринпоче и Морди Ливайн, можете да закупите, с 20% отстъпка, чрез сайта на Издателство Изток - Запад.

Сподели.

Относно автора

Avtora.com е създаден през 2001 г. като поддържаща медия на популярния по това време клуб О!Шипка. Впоследствие платформата променя своя фокус и от музикален сайт разширява темите и начина за доставка на съдържание.