Светът е голям и спасение дебне отвсякъде
09/10/08 10:14 България, Германия, Словения, Унгария, 2008, 105’
Режисьор: Стефан Командарев
Сценарий: Юри Дачев, Стефан Командарев
С участието на: Мики Манойлович, Ана Пападопулу, Христо Мутафчиев, Николай Урумов, Васил Василев- Зуека и други.
Драма, български, немски, италиански |
“Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” е дългоочакваният нов филм на режисьора и сценарист Стефан Командарев („Пансион за кучета”). Сочената за най-мащабната българска продукция за последните 20 години всъщност е копродукция между България, Германия, Словения и Унгария. Заснета във всичките тези държави, драматичната история на Командарев е озвучена с музика на Стефан Вълдобрев.
Един от продуцентите на филма е Карл Баумгартнер, който има зад гърба си съвместен проект с Емир Кустурица („Животът е чудо”) и Джим Джармуш („Прекършени цветя”). Ролите в “Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” се изпълняват от актьорите Мики Манойлович, Ана Пападопулу, Христо Мутафчиев, Николай Урумов, Васил Василев- Зуека и други. Продукцията е екранизация по автобиографичния роман на писателя Илия Троянов, който Командарев прочита през 2000 г. и решава един ден да заснеме.
Годината е 1976 и в живота на изкусния играч на табла Бай Дан (Мики Манойлович) се случва едно малко чудо. Неговата дъщеря Яна (Ана Пападопулу) и нейният съпруг Васко (Христо Мутафчиев) го даряват с внук, но малко след това решават да емигрират в Германия с малкия Алекс. Годините минават неусетно и един ден Яна се обажда на семейството си, че ще се приберат в България. Искрената радост на Бай Дан е помрачена съвсем скоро, когато му се обаждат да му съобщят, че дъщеря му, съпругът и Васко и порасналият им син са претърпели автомобилна катастрофа.
Само Алекс е оцелял и в момента страда от амнезия. Дан заминава за Германия, където вижда внука си, който няма никакви спомени. Липсата на вяра в медицината го кара да вземе момчето и да тръгнат на дълго пътешествие обратно към България. Това се превръща в душевно пътуване за Алекс, който след срещата с миналото си трябва отново да намери себе си.


|