„Малка книга за психологията“, Емили Ролс, Каролайн Ригс

Pinterest LinkedIn +

Идеалното въведение в света на психологията за тези, които искат да придобият обща представа за тази област на науката, без да им се налага да четат дебел учебник. Четивен и достъпен светкавичен обзор на всички ключови течения в психологията, за които трябва да знаете.

Ако искате да правите разлика между Фройд и Юнг и между Милграм и Маслоу, затегнете коланите и се впуснете в тази вихрена обиколка на най-важните събития и идеи в психологията. В нея са включени кратки и достъпни статии за:

  • пионерите, положили основите на съвременната психология;
    • известни (и често противоречиви) експерименти и отзвука от тях;
    • уроците, които психологията може да ни преподаде за паметта, езика, мисленето и емоциите;
    • етичността на психологическите изследвания;
    • най-новите открития в съвременните области на еволюционната и киберпсихологията.

Тази ценна малка книга ще ви запознае с големите умове, теми и теории, които трябва да познавате, за да разберете как изучаването на психиката и поведението е оформило света, в който живеем, и начина, по който мислим днес.

128 с., мека корица.

 

Откъс

 

Въведение

Човешкият мозък е единствената жива материя, способна да изучава себе си. Дали това не е и причината да отворите тази книга? Мозъкът не просто е способен да изучава себе си, но и може да го прави, докато обработва огромно количество информация, постъпваща от заобикалящата ни среда.

Например, докато четете тази страница, мозъкът ви получава информация от очите под формата на електрически сигнали. Той незабавно разпознава къде е виждал тези чертички и завъртулки по-рано, спомня си, че те представляват букви и думи, и ги свързва със значенията, с които ги е свързвал в миналото.

В същото време мозъкът ви може би не насочва вниманието ви към шумовете наоколо. Той постоянно отсява и пренебрегва звуците, които по всяка вероятност не предупреждават за непосредствена опасност. Той вече е преценил, че за вас е безопасно да не забелязвате тези шумове, но веднага ще бие тревога, ако в стаята влезе саблезъб тигър.

Може би в момента не си давате сметка, че хипоталамусът ви, разположен в средата на вашия мозък, получава сигнали от кожата ви, следи температурата на средата, в която се намирате, и прави необходимите корекции, за да се поддържа постоянна температура в жизненоважните ви органи.

Възможно е сега малко по малко да се разсейвате, четейки тези думи и научавайки също, че мигате, без да се замисляте, и че сте престанали да забелязвате кои части на тялото ви са в контакт със стола, на който седите, или как стъпалата ви се опират на пода. Мозъкът ви се грижеше за всички тези неща, докато се опитваше да научи нещо за себе си.

Сто милиарда неврони се грижат за вас, докато същевременно представляват самите вас.

Тези биологични процеси в мозъка, които допринасят за ежедневните ни преживявания и поведение, може да се наблюдават, измерват и манипулират с помощта на различни съвременни научни способи. В наши дни можем да наблюдаваме мозъка, докато обработва информация в реално време, благодарение на техники за сканиране на мозъка, като например функционалния ядрено-магнитен резонанс (фЯМР).

Това обаче невинаги е било възможно и самото биологично изследване на мозъка представлява само един от елементите в областта на психологията. Макар сега да знаем, че мозъкът „съдържа“ ума, така да се каже, има множество аспекти на човешкия опит, които не може да се наблюдават с помощта на биологични техники и изискват по-фини и по-субективни разсъждения, за да бъдат разбрани.

В настоящата книга ще разгледаме различни опити в историята на психологията да се обясни нашето поведение – от по-традиционно научните подходи, като биологичната и поведенческата психология, до по-субективния подход на Фройд и психодинамичната психология.

Книгата „Малка книга за психологията“, от Емили Ролс и Каролайн Ригс, можете да закупите с 20% отстъпка, чрез сайта на Издателство Изток - Запад.

Сподели.

Относно автора

Avtora.com е създаден през 2001 г. като поддържаща медия на популярния по това време клуб О!Шипка. Впоследствие платформата променя своя фокус и от музикален сайт разширява темите и начина за доставка на съдържание.